Üniversitemizde Ahiliğin Sesi Yankılandı...

Üniversitemizde, 24. Ahilik Haftası Kutlamaları kapsamında Ahilik konulu bir panel gerçekleştirildi. Üniversitemiz Meslek Yüksekokulu Konferans Salonunda, 20 Eylül 2011 Salı günü, saat 10.30 da gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Refik Turan, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Karaköse ve Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Öğr. Gör. Kazım Ceylan katıldı.

Kalabalık bir izleyici topluluğunun yoğun ilgisiyle gerçekleşen panele, Kırşehir Valisi M. Ufuk Erden, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam’ın yanı sıra çok sayıda basın mensubu, öğretim elemanı ve öğrenci katıldı.

İstiklal marşının okunması ve saygı duruşunun ardından başlayan panelin açılış konuşmasını Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam yaptı. Konuşmasına Ahilik Haftası Kutlamalarının tüm ülkemize hayırlı olması dileğiyle başlayan Rektör Saylam, Ahiliğin yeryüzünü kuşatan barış, güven ve huzur dolu felsefesini bilimsel çalışmalarla gün yüzüne çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Ahi Evran-ı Veli’yi ve onun miras bıraktığı değerleri yaşatma gayesiyle hareket ettiklerini dile getiren Prof. Dr. Saylam sözlerini şöyle sürdürdü: “Ahiliğin iktisadi, sosyal ve ahlaki prensiplerini günümüz insanına bilimsel yollarla aktarma sorumluluğunu taşıyoruz. İsmini aldığımız o büyük şahsa ve tarihimize karşı büyük bir mesuliyet duygusuyla hareket ediyoruz. Bu itibarla üniversitemiz bünyesinde faaliyetlerine devam eden Ahilik Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğünü önümüzdeki günlerde Ahilik ve Kırşehir Kültürünü Araştırma Enstitüsü haline getirmeyi planlıyoruz.”

Konuşmasının sonunda, Ahiliğin anlatıldığı her platformda yer almak istediklerini ifade eden Rektör Saylam sözlerini şöyle noktaladı: “Önümüzdeki yıl bir Uluslararası sempozyum düzenleyerek Ahiliği ülke sınırları dışında da tanıtmayı hedefliyoruz. Ahilik konusunda sık sık konferanslar ve paneller düzenleyerek Ahiliği yaşatma ve tanıtma gayreti içerisinde olacağız. Sözlerimi noktalarken Ahi Evran-ı Veli’nin ismini taşıyan ve Ahilik felsefesini duyurma amacıyla yoluna devam eden Ahi Evran Üniversitesi olarak, hiçbir maddi ya da manevi karşılık beklemeksizin Ahiliğin anlatıldığı her platformda yer almak istiyoruz. Bu duygularla, değerli panelistleri ve siz konuklarımızı saygıyla selamlıyorum.”

Rektörümüz Prof. Dr. Kudret Saylam’ın açılış konuşmasının ardından geçilen panelde Prof. Dr. Refik Turan, Yrd. Doç. Dr. Hasan Karaköse ve Öğr. Gör. Kazım Ceylan dinleyicilere Ahiliğin tarihi, tanımı ve örgütlenişi hakkında değerli bilgiler verdiler. Yaklaşık 2 saat süren Ahilik Paneli’nin ardından panelistlere Kırşehir Valisi M. Ufuk Erden, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam ve Rektör Yrd. Prof. Dr. Güray Erener tarafından, değerli katkılarından dolayı birer çiçek ve çeşitli hediyeler takdim edildi.